12.07.2020 - 15 Niedziela Zwykła

OGŁOSZENIA

Trwają wakacje, zachęcamy wszystkich, aby ten czas poświęcić także na modlitwę i udział w Mszach Świętych, także w dni powszednie. Wszystkim życzymy dobrego odpoczynku.

Dziś po mszy o g. 7.00 zmiana tajemnic różańcowych.

W tym tygodniu w liturgii:

Poniedziałek: Św. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników, patronów naszej diecezji

Środa: Św. Bonawentury, bp. i doktora Kościoła. O 18.00 nowenna do MBNP i Msza Św., wcześniej modlitwa różańcowa.

Czwartek: Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, tzw. święto Matki Bożej Szkaplerznej - z tej racji odpust w Tarnowie, w kościele na Burku.

Piątek: O 17.30 Nabożeństwo Czcicieli Serca Jezusowego i o 18.00 Msza Św.

Sobota: Św. Szymona z Lipnicy.

W przyszłą niedzielę ofiara na tace przeznaczona jest na utrzymanie naszego WSD w Tarnowie.

Pięknie dziękujemy grupie 27 za przygotowanie kościoła i otoczenia na dzisiejszą niedzielę, za dekoracje i złożoną ofiarę oraz za dezynfekcję kościoła. Bóg zapłać! Na następną niedzielę prosimy o przygotowanie kościoła grupę 28.

Zakręceni na rzecz studni

Tarnowscy misjonarze organizują zbiórkę nakrętek na cele misyjne. Piszą do nas:

„W roku 2017 i 2018 przeprowadziliśmy dość powszechną zbiórkę makulatury, w wyniku której udało się sfinansować wywiercenie sześciu studni głębinowych w czterech krajach afrykańskich: Czadzie (2), Republice Środkowoafrykańskiej (2), Kamerunie i Ugandzie.

Myśląc o budowie kolejnych studni w Afryce, prosimy o zbieranie zakrętek plastikowych, powszechnie dostępnych po zużytych napojach. Mając świadomość, że one w wielu miejscach są już zbierane na różne szlachetne cele, nie chcemy ich zawłaszczać. Mamy na uwadze jedynie te, które się marnują.”

Pojemnik na nakrętki został umieszczony w głównym przedsionku Kościoła. Będzie tam przez najbliższe tygodnie. Nakrętki mogą być różnych rozmiarów i po różnych produktach, ważne by były plastikowe.

Zarządzenie Biskupa Tarnowskiego dotyczące uczestnictwa wiernych we Mszach św. i nabożeństwach

W związku z decyzją władz państwowych o zniesieniu limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa we Mszach św. i nabożeństwach, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. W czasie, gdy boleśnie doświadczamy skutków pandemii, odpowiedzmy na zaproszenie Jezusa, który mówi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). Jednocześnie gorąco proszę duszpasterzy, aby dołożyli wszelkich starań, by świątynie były miejscami bezpiecznymi dla wiernych.

Ponadto z dniem 1 czerwca br. odwołuję udzieloną wcześniej ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Jednocześnie utrzymuję dyspensę dla:

I. osób w podeszłym wieku

II. osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura)

III. osób, które czują obawę przed zarażeniem COVID-19

Znoszę również wszelkie ograniczenia dotyczące celebrowania chrztów, pogrzebów, Mszy św. w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych oraz ograniczenia dotyczące posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Zachęcam do modlitwy o ustanie pandemii szczególnie przez wstawiennictwo św. Sebastiana i naszego świętego rodaka, Szymona z Lipnicy.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Codzienna modlitwa

POŚWIĘCENIE KOŚCIOŁA W POLSCE NAJŚWIĘTSZEMU SERCU JEZUSA I NIEPOKALANEMU SERCU MARYI

Najświętsze Serce Jezusa, Lekarzu ludzkich dusz,

Synu umiłowany, miłosierne Oblicze Ojca!

Kościół pielgrzymujący na ziemi,

Twój lud żyjący w Polsce, w Europie i na całym świecie,

spogląda na ranę w Twym otwartym boku, źródło naszego zbawienia,
i błaga:

— w tej wyjątkowej godzinie pełnej cierpienia

wspomagaj Twój Kościół,

bądź natchnieniem dla rządzących narodami,

wsłuchuj się w głosy ubogich i cierpiących,

wspieraj pokornych i uciśnionych,

uzdrawiaj chorych i grzeszników,

podnoś na duchu przygnębionych i zniechęconych,

przywracaj wolność jeńcom i więźniom

i wybaw nas od pandemii, która nas dotyka.

Najświętsze Serce Jezusa, Lekarzu ludzkich dusz,

wyniesiony na wyżyny Krzyża, dotknięty przez ucznia w Wieczerniku!

Kościół pielgrzymujący na ziemi,

Twój lud żyjący w Polsce

widzi w Tobie obraz czułego uścisku Ojca wobec ludzkości.

Ten uścisk pragniemy – w Duchu Miłości – przekazać sobie nawzajem,

jak to polecałeś uczniom przy umywaniu nóg, i błagamy:

— w tej wyjątkowej godzinie pełnej cierpienia,

wspieraj dzieci, osoby starsze i najsłabszych,

pocieszaj lekarzy, pielęgniarki, pracowników służby zdrowia i opiekunów-wolontariuszy,

umacniaj rodziny i wzmacniaj w nas poczucie obywatelskiej powinności i solidarności,

bądź światłem dla umierających,

powitaj umarłych w swoim Królestwie,

chroń nas od wszelkiego zła

i wybaw nas od pandemii, która nas dotyka.

Najświętsze Serce Jezusa, Lekarzu ludzkich dusz,

Synu Przenajświętszej Dziewicy Maryi!

Przez Serce Twej Matki,

której oddajemy Kościół pielgrzymujący na ziemi,

narody Polski i tak wielu innych krajów,

które od wieków są Twoje,

prosimy dziś, abyś przyjął zawierzenie Twojego Kościoła.
Poświęcając się Twojemu Najświętszemu Sercu,
Kościół oddaje się pod opiekę Niepokalanego Serca Maryi
ukształtowanego w świetle Twojej paschy,
a w Fatimie objawionego trojgu dzieciom jako ucieczka
i droga prowadząca do Twego Serca.

Przenajświętsza Dziewico Maryjo, Pani Różańcowa z Fatimy,

Bądź Uzdrowieniem Chorych i Ucieczką dla uczniów Chrystusa, zrodzonych pod Krzyżem Jego miłości.

Niepokalane Serce Maryi, któremu się zawierzamy:

— w tej wyjątkowej godzinie pełnej cierpienia,

przyjmij tych, którzy odchodzą,

dodawaj otuchy tym, którzy się Tobie poświęcają,

odnów wszechświat i ludzkość. Amen.